E – Ticaret, günümüzde oldukça yaygın olan bir kavramdır. E – ticaret, ürün ve hizmetlerin, reklam, satış, dağıtım ve ödeme işlemlerinin yapılması işlemlerinin online olarak yapılmasıdır. Geleneksel ticaret artık günümüzde yerini elektronik ticarete bırakmıştır. E- ticaret ile insanlar dünyanın farklı noktasından bir ürün alabiliyor veya internet üzerinden istediği ürünü sipariş edebiliyor.

E – Ticaret Nedir? E – Ticaret Neleri Kapsar?

Elektronik ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleri kullanılarak web sitesi ya da sosyal medya kanalları üzerinden ticaret yapılmasını veya sipariş vermenize olanak sağlayan alışveriş yöntemidir. Türkiye’de ve dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerine ve satış faaliyetlerine e- ticareti ekleyen kuruluşlar ve sadece e-ticaret üzerinden satış gerçekleştiren işletmelerin sayısı hayli fazladır.

E- ticaret özellikle, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için oldukça uygun bir sistemdir. E-ticaret ile işletmeler belirli bir satış noktasının dışına çıkarak ürünlerin daha büyük bir kitleye ulaşmasına ve daha fazla satış yapmasına neden olur. Günümüzde önemli bir satış kanalına dönüşen e-ticaret mesafeleri ortadan kaldırması nedeniyle geleneksel ticaretin önüne geçmiş durumdadır.

E – Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E- Ticaret, firmanın internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği ve satış yapabileceği 7/24 açık bir şube görevini görür.

Elektronik ticaret zaman kaybını ortadan kaldırır. Geleneksel alışveriş için mağazaya gitmek yerine, bulunulan bölgeden istenilen ürün sipariş edilebilir. Ayrıca, elektronik ortamda veri aktarımı çok hızlı gerçekleştiğinden zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmiş olur.

Müşteri için daha fazla ürün seçeneği söz konusudur. Ayrıca, internet ortamında birden fazla siteden alışveriş yapabilme olanağı vardır. Rekabet yüksek olduğu için ürünler uygun fiyata alınabilir.

Tedarikçinin büyük bir ofise ihtiyaç duymadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezi oluşturmasına olanak sağlar.

Alıcı, evden çıkmadan alışverişini tamamlayabilir. Ürün fiyatı araştırması yapmak oldukça basit bir hale dönüşür. Daha fazla ürün ve daha fazla seçenek imkânı bulunur. İhtiyaca göre ürün bulmak daha kolaydır.


 
Ototeknik Otomasyon Yazılım Ototeknik Otomasyon Yazılım
Ototeknik Otomasyon Yazılım